Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de

UK Bookmaker English BET365 review by ArtBetting.co.uk

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: ENFLASYON ORANINDA ZAM İSTEMEK MEMURA HAKSIZLIKTIR

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, memur konfederasyonlarının hükümete ilettikleri toplu sözleşme taleplerinde yine memuru gözardı ettiklerini, hükümet menfaatine talepte bulunduklarını ifade etti. Bayraktar, Merkez Bankası’nın temmuz ayında yaptığı yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 15 olduğuna dikkat çekerek, “Yetkili memur konfederasyonu hükümete memurlar için 2020’de yüzde 8+7 zam yapılması talebinde bulunmuştur. Bir kere bu oran tahmini enflasyonu ancak karşılamaktadır. 200 liralık seyyanen zam taleplerine güveniyorlarsa o da bir ailenin geçimine hiçbir şekilde katkıda bulunmayacaktır. Sözün özü enflasyon oranında zam talebinde bulunmak tüm memurlara haksızlıktır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada memur konfederasyonlarının hükümete ilettikleri toplu sözleşme taleplerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Memur-Sen taban aylığa seyyanen 200 lira zam, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl için yüzde 6+6 artış, birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl ise yüzde 2 refah payı talep ettiğini belirten Bayraktar, Kamu-Sen’in ise; taban aylığa 600 lira net zam, birinci yıl yüzde10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 artış ve her yıl için yüzde 3'lük refah payı talep ettiklerini hatırlattı.

MEMURA BÖYLE REFAH GELMEZ

Bayraktar, Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahminin yüzde 15 olduğunu anımsatarak, “Pazarlık payını dikkate aldığımızda, aslında konfederasyonların enflasyon farkı kadarlık bir artış talebinde bulunduğu görülmektedir. Konfederasyonlar refah payı adı altında ise artışları enflasyona denk düşürmeye çalışmaktadırlar. Yüzde 2’lik 3’lük artışlarla memura ne gibi bir refah sağlanacaktır” dedi.

Son iki yılın büyük krizlerle geçtiğini ve gerçek enflasyonun yüzde 40’lara ulaştığını belirten Bayraktar, “Krizler karşısında memurların maaşları her ay giderek azalmıştır. Şuanda memurun alım gücü tarihte hiç olmadığı kadar düşük seviyelere gerilemiştir. Bu nedenle tüm memur sendikalarının sürece dahil edilerek ortak akıl ve gereksinimler dahilinde toplu sözleşme imzalanması bir zorunluluktur” değerlendirmesinde bulundu.

TALEBİMİZİ DAHA ÖNCE DUYURMUŞTUK

Bayraktar, daha önce yaptıkları açıklamada sendika olarak 2020 yılı altı aylık dönemleri için yüzde 20+15, 2021 yılı için ise yüzde 15+15 olacak şekilde memur ve memur emeklisi aylıklarına zam talep ettiklerini ifade ederek, “Talepte bulunduğumuz bu zam oranı bile memurların yıllardır yaşadıklarını hak kayıplarını telafi etmeye yetmeyecekken, yetkili konfederasyonların bizlerin taleplerinin yarı oranında talepte bulunması tüm memurlar için haksızlık olmuştur” dedi.

TOPLU SÖZLEŞME YILLIK İMZALANMALIDIR

Bayraktar, toplu sözleşmelerin iki yıllığına imzalanmasının da hak kayıplarına neden olduğuna dikkat çekerek, “Toplu sözleşmeler artık yıllık imzalanmalıdır. Çünkü artık enflasyon öngörüleri tutmamakta ve memurlar enflasyona yıl boyunca ezdirilmektedir” dedi.

Öte yandan memurların vergi dilimi tutarının düşük tutulduğunu ve birkaç ay içerisinde memurların tamamına yakınının bir üst vergi dilimi olan yüzde 20’lik dilime geçtiklerini anlatan Bayraktar, “Bu da memurların aylıklarında hak kaybına neden olan başka bir unsurdur. Hükümet yüzde 15’lik vergi dilimini sabitlemelidir” dedi.

Yorum Ekle

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK PERSONELİ HANGİ İLLERDE DAHA FAZLA MAAŞ ALI…

SAĞLIK PERSONELİ HANGİ İLLERDE DAHA FAZLA MAAŞ ALIYOR

Sağlık Personellerine kalkınmada öncelikli olarak belirlenen yerlere sürekli görevle atanarak görev yaptıkları yer için belirlenmiş oranlarda ek özel hizmet t...

Devamı...

YENİ YILDA HEMŞİRE MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

YENİ YILDA HEMŞİRE MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

KPSS 2014/2 alımlarında hemşire kadrolarına başvuracak adaylar işe başladıktan sonra ne kadar maaş alacağını merak etmekte. Hemşireler ağırlıklı olarak lise ve üniversite mezunu olarak KPSS ...

Devamı...

Haberlere Yapılan Son Yorumlar

Copyright © 2014 Bağımsız Sağlık Sen. Tüm Hakları Saklıdır.

Premium templates by bigtheme.org