Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de

UK Bookmaker English BET365 review by ArtBetting.co.uk

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: ENFLASYON VERİLERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) haziran ayı enflasyon verilerini açıklaması ile birlikte memur ve emeklilerinin maaşlarına yansıyacak olan artışlarında belli olduğunu ifade etti. 2019’un ilk yarısında tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) yüzde 5.01 artması dolayısıyla memurun ilk 6 aydan yüzde 1.01 enflasyon farkı alacağı doğduğunu ve yılın ikinci yarısı verilecek yüzde 5’lik zam ile maaşlarında yüzde 6 artış yaşanacağını ifade eden Bayraktar, “Her ne hikmetse hiçbir iyileşme emaresi görülemeyen ekonomide yine memur ve emeklilerine zam yapılacak olan ayda enflasyon verileri inanılmaz şekilde düşük gelmiştir. Açıklanan veriler gerçeği yansıtmaktan uzak olduğu gibi çarşı pazara çıkan herkes çok iyi biliyor ki enflasyon açıklanandan çok daha fazla” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada ile haziran ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Toplu sözleşme gereği 2019’un ilk 6 ayında yüzde 4 zam alan memur ve emeklisinin enflasyonun yüzde 5.01 çıkması nedeniyle yüzde 1.01’lik enflasyon farkı alacağını ve yılın ikinci yarısında yine toplu sözleşmede hükme bağlanan yüzde 5’lik zam ile bu rakamın yüzde 6.01’e çıkacağını belirten Bayraktar, “Geçen yılı büyük bir zararla kapatan ve enflasyon altında ezdirilen memur ve emeklisi, 2019’u da ne yazık ki zam ile değil yalnızca resmi enflasyon oranında maaş artışı görerek kapatmak üzeredir. Sarı sendikalar ise bu gidişe hala dur dememektedir” ifadelerini kullandı.

EN DÜŞÜK MEMUR AYLIKLARI BELLİ OLDU

Memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 6.01 oranında zam yapılacağını ifade eden Bayraktar, “Böylece en düşük memur maaşı 3 bin 512 liradan 3 bin 723 liraya, en düşük emekli memur aylığı da 2 bin 379 liradan 2 bin 522 liraya yükselecek” dedi.

Çeşitli işçi ve memur konfederasyonları tarafından yapılan aylık açlık ve yoksulluk sınırı değerlendirilmelerine bakıldığında ücretlerin hala açlık sınırı seviyelerinde olduğunun görüldüğünü belirten Bayraktar, “Haziran’da dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 67 lira, yoksulluk sınırı ise 6 bin 733 lira olarak açıklanmıştı. Memur ve emeklilerine yapılan enflasyon artışları ise tüm kesimleri açlık ve yoksulluk arasında bir sınıra mahkum etmektedir” dedi.

ÖNERİMİZ BU MAAŞLARLA BİR AY KENDİLERİ GEÇİNSİN

Bayraktar, daha geçtiğimiz hafta basına yansıyan haberlerde Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine 4 bin lira maaş artışı yapıldığını anımsatarak, “Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı YİK üyeleri 11 bin lira olan maaşlarına 4 bin lira artış yaptırmış ve maaşları 15 bin liraya çıkarılmıştı. Kimi üyeler ise bir memur aylığı kadar olan bu artışı bile beğenmemiş bu yönde basına demeçler vermişti. Bizim buradan tüm devlet kademesindeki yöneticilere çağrımız şu şekildedir. Gelin memura, işçiye, emekliye verdiğiniz bu aylıklarla sizler bir ay geçinmeye çalışın. İşte siz ancak o zaman bizlerin derdinden anlayabileceksiniz” dedi.

MEMURLAR YÜZDE 20’LİK DİLİME GİRDİ

2018 yılında yüzde 15 oranında gelir vergisi kesilen brüt kazanç dilimi üst sınırının 14 bin 800 iken rakamın 2019 yılında 18 bin liraya çıkarıldığını ifade eden Bayraktar, hükümetin çalışanlar üzerindeki vergi yükünü iyice artırdığına dikkat çekerek, ““Hal böyle olunca asıl amacı çok kazanandan çok; az kazanandan az vergi almak işlevi Türkiye’de tersine işleyerek az kazanandan çok vergi alınmaya başlanıyor. Bu yıl da yine milyonlarca çalışan mayıs ayından başlayarak bir üst vergi dilimine girerken, maaşlarında zam olarak kendilerine verilenden çok kesintiler olacaktır” dedi.

Yorum Ekle

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK PERSONELİ HANGİ İLLERDE DAHA FAZLA MAAŞ ALI…

SAĞLIK PERSONELİ HANGİ İLLERDE DAHA FAZLA MAAŞ ALIYOR

Sağlık Personellerine kalkınmada öncelikli olarak belirlenen yerlere sürekli görevle atanarak görev yaptıkları yer için belirlenmiş oranlarda ek özel hizmet t...

Devamı...

YENİ YILDA HEMŞİRE MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

YENİ YILDA HEMŞİRE MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

KPSS 2014/2 alımlarında hemşire kadrolarına başvuracak adaylar işe başladıktan sonra ne kadar maaş alacağını merak etmekte. Hemşireler ağırlıklı olarak lise ve üniversite mezunu olarak KPSS ...

Devamı...

Haberlere Yapılan Son Yorumlar

Copyright © 2014 Bağımsız Sağlık Sen. Tüm Hakları Saklıdır.

Premium templates by bigtheme.org