Kasım 29, 2023
Image

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR: KAMU MAAŞ REFORMU KAPSAMLI ŞEKİLDE YAPILMALIDIR

Haziran 17, 2023 612

Bağımız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, bugüne kadar hükümet tarafından uygulanan maaş politikaları nedeniyle kamuda ücret dengesinin bozulduğuna ve memurların artık insanca yaşayacak bir ücret almanın çok ötesinde maaşlara mahkum edildiğini belirterek, “Uygulanan maaş politikaları ne yazık ki başta sağlık alanı olmak üzere tüm kamuda izi silinmeyecek derin hasarlar bırakmıştır. Bu sebeple kamuda kapsamlı bir maaş reformu süratle hayata geçirilmelidir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, hemşirenin, hekimin, sağlık teknisyeninin, teknik personelin ve memurun aldığı eğitim, yaptığı iş, üstlendiği risk, yüklendiği sorumluluk ile aynı doğrultuda gelir elde etmesinin en tabii hakkı olduğuna dikkati çekerek, “Ancak son yıllarda uygulanan ücret politikası tüm çalışan kesimler başta olmak üzere emeklileri de mağdur etmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından toplumun her kesimince hiçbir inandırıcılığı olmadığına ortak kanaat getirilen enflasyon rakamları açıklanması ve ardından hükümet yetkililerinin çıkarak ‘çalışanlarımızı enflasyona ezdirmiyoruz’ gibi açıklamalarda bulunarak, gerçek enflasyonun çok ötesinde ücret zamları açıklaması tiyatronun son noktasıdır” dedi.

 

ÇALIŞANLARIN ENFLASYON ALTINDA CANI ÇIKTI

 

Bugün memur ve emeklinin maaşlarının yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırı ile de kafa kafaya olduğunu ifade eden Bayraktar, “Geldiğimiz noktada atılan adımlar, yaşanan gelişmeler kamuda iş barışını tehlikeye sokmaktadır. Kamuda ücret dengesinin bozulmasına, izi silinmeyecek hasarlara yol açılmasına müsaade edilmemelidir. Bu şartlar altında çalışanların enflasyon altında canı çıkmıştır” dedi.

Memur ve memur emeklilerinin aldığı maaşla geçinmelerinin mümkün olmadığına dikkat çeken Bayraktar, enflasyon karşısında reel olarak maaşları düşmüş olan dar ve sabit gelirli memur ve memur emeklilerinin reel olarak alım gücünün düştüğünü ve hızla yoksullaştığını söyledi.

 

BÜYÜK KENTLERDE MAAŞLAR LİRAYA YETMİYOR

 

Uygulanan maaş politikaları nedeniyle bekâr bir memurun bile geçinemediğine dikkat çeken Bayraktar, 12 bin lira maaş alan bir memurun elektrik, su, doğalgaz, ulaşım, kira, beslenme, temizlik ve diğer zorunlu temel ihtiyaç maddeleri için para ayıramadığını, büyük kentlerde maaşın kiraya bile yetmediğini belirtti.

Reel anlamda alım gücünün düştüğünü ve bunun adının “yoksullaşmak” olduğunu kaydeden Bayraktar, “Bugün en düşük maaşı memurlar ve memur emeklileri almaktadırlar. Enflasyon frenlenmelidir. Temmuz ayında bu yoksullaşmaya dur denmeli, memur ve memur emeklilerinin reel olarak alım gücü artırılmalı, bugüne kadar eriyen maaşları telafi edilmelidir” şeklinde konuştu.

BAŞ YAZI

baskan2.jpg
© 2022 Bağımsız Sağlık Sendikası